A szoftverszakemberképzésk tanterveinek és tanulási programjainak létrehozása és frissítése most egyszerűsödött. Az ESSA (European Software Skills Alliance) három jelentést tett közzé, amelyek iránymutatásul szolgálnak egy olyan oktatási és képzési kínálat tervezéséhez és fejlesztéséhez, amely megfelel a szoftverszolgáltatási piac igényeinek.
Az ESSA új jelentései segítik a szervezeteket és a tanulási szolgáltatókat abban, hogy a piaci igényeknek megfelelően hozzák létre vagy frissítsék az oktatási és képzési ajánlataikat. Ez is jó hír a diákok számára is, akik ezt követően könnyedebben tudják megtalálni és elérni a releváns és naprakész tanulási lehetőségeket a legkeresettebb szoftver szerepekhez.
- A „Hogyan tervezzünk tanterveket a szoftver szakemberek számára” című jelentés a teljes és rugalmas tantervi struktúrák konceptualizálását és tervezését részletezi, hogy hogyan oktassák a jövőbeli szoftverszakembereket.
- A szoftverszakemberek tanúsítási keretrendszere egy 4 szintű aggregációs keretrendszer, amely 190 egységszintű hitelesítő adatot, 47 kompetenciaszintű hitelesítő adatot és 9 funkciószintű hitelesítő adatot tartalmaz. Az ESSA 9 oktatási profilján alapul, amelyek 5 szoftverszerepet fed le: fejlesztő, DevOps szakértő, megoldástervező, teszt specialista és műszaki specialista (szoftver).
- A szoftverszakemberek képzésére vonatkozó szabványok és akkreditációs kritériumok olyan általános és tárgyspecifikus kritériumokon alapulnak, amelyek megfelelnek az európai szabványoknak, mint például az EQAVET és az ESG. Az akkreditációs eljárás biztosítja, hogy a tanulási programok felkészítsék a tanulókat a szoftverszerepek betöltéséhez szükséges készségekkel és kompetenciákkal.
Háttér
Európában mintegy 9 millió IKT-szakember dolgozik. A digitális iránytű (Európai Bizottság) 2030-ra kitűzött céljainak eléréséhez további 11 millió IKT-szakemberre van szükség. Eközben az európai szoftverágazat növekszik, és több szoftverszakembert igényel: Amegkérdezett szervezetek 4,5%-a úgy véli, hogy a következő öt évben több fejlesztőre lesz szüksége (2021). Az ESSA olyan tanulási eszközöket kíván kínálni, amelyekre az embereknek szükségük van ahhoz, hogy megfeleljenek a szoftver szakemberek és készségek iránti keresletnek.
Az ESSA-ról
Az ESSA az Erasmus+ program által finanszírozott transznacionális projekt, amelynek célja az európai szoftverkészségek fejlesztése és az oktatási kínálat piaci kereslethez való igazítása.
Cikk Information
Website link
ESSA projekt honlapja
Digitális készségszint
Középszintű
Emelt szintű
Digitális szakértő
Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségek