A digitális munkaerő piacon tapasztalható kritikus helyzet már évek óta közös gondolkozásra, tervezésre, kiáltványok és stratégiák kidolgozására és kommunikálására ösztönözte az IVSZ-t és partnereit. Ennek legfontosabb eredménye a 2016 őszén elfogadott digitális oktatási stratégia volt, amely a köznevelés, szakképzés, felsőoktatás és a felnőttképzés digitalizálására, a digitális munkaerőhiány pótlására tartalmaz javaslatokat.
2016. decemberében új lendületet kapott az összefogás, hiszen az európai koalíció bejelentése után mindössze néhány nappal hivatalosan is megalakult a Koalíció a magyar digitális munkahelyekért kezdeményezés. Az európai koalíció céljaival összhangban a magyar kezdeményezés is több csapásvonal mentén javaslatok kidolgozását és megvalósítását tűzte ki célul a digitális munkaerőhiány csökkentése érdekében.
Az IVSZ koordinálta kezdeményezéshez több minisztérium, felsőoktatási intézmények és bootcamp jellegű képzést biztosító szervezetek, informatikai vállalatok és számos egyéb releváns szervezet csatlakozott.
A Digitális Munkaerő Program bejelentése, a BProf képzés elindulása, az Ágazati Készség Tanácsok létrehozása és a digitális készségek megfelelő pozicionálása az egyes ÁKT-ken belül hozzájárul ahhoz, hogy a közoktatástól a felsőoktatáson át egészen a szakképzésig minden területen megfelelő intézkedések szülessenek a digitális munkaerőhiány kezelése érdekében.
Major Gábor, az IVSZ főtitkára a Koalíció alakuló ülésén elmondta:
Ma már elengedhetetlen, hogy az állam, az oktatási szféra, a piac és a szakmai szervezetek együttesen formálják azokat a gondolatokat, amelyek aztán programmá tudnak összeállni, és végrehajthatóak lesznek. A Koalíció egy szakmai fórum, amely kifejezetten a hazai problémákra keresi a megoldásokat, és egy konkrét akcióterv mentén fog javítani az informatikushiány, illetve a digitálisan képzett munkaerő mostani szintjén.
Alapító tagok:
- Digitális készségek mindenki számára
- Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)
- Digitális Jólét Program
- Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI)
- Miniszterelnöki Kabinetiroda
- Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM)
- Digitális készségek az IKT szakértők számára
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- Codecool
- Centre for Technological and Vocational Tranining
- Digitális készségek az oktatásban
- Diákhitel Zrt.
- HTTP Alapítvány
- Engedélyezett Nyelvi, Szakmai és Egyéb Felnőttképzők Országos Szövetsége
- Felnőttképzők Szövetsége
- Digitális Pedagógiai Módszertani Központ (DPMK)
- Digitális készségek a munkaerő számára
- Codecool
- Digitális Jólét Program
- Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK)
- TéT Alapítvány
- FIVOSZ
- Morgan Stanley
- P&Bert
- GE
- Evosoft
- NNG