Az Európai Unióban a lakosság mindössze 56 százaléka rendelkezik alapszintű digitális készségekkel, miközben a Digitális Évtized célja 80 százalékos arány elérése lenne 2030-ig. Ezért is van szükség rá, hogy az uniós országokban működő digitális készségekkel foglalkozó szervezetek rendszeresen megosszák egymással a tapasztalatokat, és ezzel támogassák a készségfejlesztési törekvéseket más országokban is. A „Koalíció a digitális készségfejlesztésért és munkahelyekért” hazai koordinátoraként az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége is részt vett a nemzeti koalíciók éves brüsszeli konferenciáján, ahol az Európai Unió készségfejlesztésével kapcsolatos céljainak mélyebb megismerése, a nemzeti jó gyakorlatok megosztása, és a digitális készségek fejlesztési lépéseinek meghatározása volt a középpontban.

A Digital Decade legújabb jelentése (korábban DESI-index) alapján az uniós állampolgárok digitális készségeinek szintje messze van még a 2030-ra elvárt céltól. A 16-74 éves korosztály mindössze 56 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, miközben 2030-ra 80 százalékot kellene ennek az aránynak elérnie. A riport készítői azt is kiemelték, hogy amennyiben a jelenlegi ütemben folytatódik az IKT-szakemberek számának növekedése, akkor 2030-ra csupán 12 millió IT-szakember lesz az Európai Unióban szemben a célul kitűzött 20 milliótól.  

Többek között azért is jött létre a „Platform a digitális készségfejlesztésért és munkahelyekért” projekt, illetve az ehhez kapcsolódó nemzeti koalíciók, hogy a digitális készségek elsajátítását információmegosztással elősegítsék. Magyarországon az IVSZ koordinálja ezt a tevékenységet, amelynek részeként létrejött a digitaliskeszsegek.hu oldal, amelyen számos digitális képzés és készségfejlesztéssel kapcsolatos cikk és esemény is fellelhető. Itt kezdőtől haladó szintig találhatnak olyan digitális kurzusokat az érdeklődők, amelyek akár térítésmentesen is igénybe vehetők.   

A nemzeti koalíciók éves brüsszeli találkozóján lehetőség volt a digitaliskeszsegek.hu oldalhoz hasonló kezdeményezések bemutatására, valamint közös gondolkodásra is a készségek fejlesztésével kapcsolatban. Külön figyelmet kapott a nemek közötti szakadék megszüntetése a kiberbiztonság terén, a mesterséges intelligencia (MI) szerepe az oktatásban, a mikrotanúsítványok és az egyéni tanulási számlák bevezetése, valamint az IKT-szakemberhiány kezelése is.   

„Az IVSZ a digitaliskeszsegek.hu oldal működtetésén kívül is számos olyan projektben vesz részt, amelynek célja, hogy a munkavállalók rendelkezzenek a munkaerőpiacra való bejutáshoz és bennmaradáshoz szükséges digitális készségekkel. A DigitalTech EDIH programon keresztül kkv-knak és közintézményeknek biztosítunk térítésmentes kurzusokat kiberbiztonság, üzletfejlesztés, fintech, edtech és blockchain technológiák kapcsán, az ARISA projekt keretein belül a mesterségesintelligencia-készségek fejlesztéséhez szükséges tanterveket dolgozzuk ki piaci igények alapján, a CyberHubs a kiberbiztonsági készségek elsajátításához járul majd hozzá, míg az IT Fitneszteszt keretein belül a diákok készségeit mérjük, és adunk ezáltal lehetőséget a fejlesztésre. Hisszük, hogy a digitális gazdaság fejlődése csak megfelelően képzett munkaerővel érhető el, ez pedig az egész nemzetgazdaság érdeke” – foglalta össze az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége legfontosabb készségfejlesztési projektjeit Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.  

digitaliskeszsegek.hu oldal az Európai Unió támogatásával, a CEF-program keretén belül jött létre.

Cikk Information

Website link
Szervezet URL-je
Forrás
Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségek
Digitális készségszint
Alapszintű
Középszintű
Emelt szintű
Digitális szakértő
Földrajzi terület - Ország
Magyarország
Európai Unió
Kezdeményezés típusa
Uniós intézményi kezdeményezés

Leave A Reply