Idén Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Ukrajna részvételével zajlik a régió nagyszabású, online digitáliskészség-felmérése, az IT Fitneszteszt. Májusi indulása óta itthon eddig a Dél-Alföldön és Közép-Magyarországon élő, 16-18 éves diákok töltötték ki a legtöbben a felmérést. Október végéig bárki teljesítheti a digitális készségek szintjét vizsgáló tesztet, amely nem csak a résztvevők számára nyújt hasznos visszajelzést az ismeretekről, eredményei a szakpolitikusok munkáját is segíthetik.
Az elsősorban az általános iskola végzős diákjait és a középiskolás korosztályt célzó régiós felmérés nem csupán a kitöltők számára nyújt valós képet a szórakozáson túl a tanulás és más hétköznapi online feladatvégzés terén szerzett gyakorlati ismereteikről, eredményeinek összesítése tanáraik, illetve a szakpolitikusok munkáját is segítheti azáltal, hogy fény derül erősségeikre és a fejlesztendő területekre egyaránt.
Közép-Magyarország és Dél-Alföld vezet a kitöltésekben
Mivel az IT Fitneszteszt elsősorban a gyakorlati ismeretekre fókuszál, ennek megfelelően összetett, gondolkodást igénylő kérdéseket tartalmaz. Tavaly közel háromszáz hazai iskola csaknem tízezer diákja és tanára csatlakozott a kezdeményezéshez, 50 százaléknál jobb eredményt pedig a diákok közel 37,7 százaléka ért el. Idén a májusi indulás óta a legtöbben a Dél-Alföldön, illetve Közép-Magyarországon élő diákok teljesítették az online, számítógépről elvégezhető tesztet.
Az IT Fitneszteszt hitelesített része Magyarországon 2024. október 31-ig zajlik. Az 50 százalékot, vagy annál jobb eredményt elérő iskola 30 diákja és 4 felnőtt kísérője számára a Sicontact Kft. egy csoportos osztálykirándulást ajánlott fel a Csodák Palotájába, illetve emellett még ESET biztonsági szoftverek előfizetéseit és ajándékcsomagokat biztosít a nyerteseknek.
A Microsoft Magyarország pedig hardveres kiegészítőket, billentyűzeteket, vezeték nélküli egereket és webkamerákat ajándékoz a szerencsés kitöltőknek.
Az IVSZ egy-egy darab 3D nyomtatóval, egy Meta Quest 3 VR-szemüveggel, 4k felvételeket készíteni képes drónnal, valamint Bluetooth-hangszórókkal motiválja a diákokat, hogy minél többen adjanak számot tudásukról.
Az IT Fitneszteszt honlapja ezen a linken érhető el: https://itfitness.eu/hu/
A digitális készségek fejlesztése kulcsfontosságú
Magyarországnak még mindig van hová fejlődnie a digitális készségek tekintetében. A Digital Decade riport alapján a 16-74 éves korosztály mindössze 56 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel. Az IVSZ azért is vállalta el az IT Fitneszteszt koordinálását hazánkban, hogy pontosabb képet adhasson arról a szakpolitika felé, milyen területeken van szükség beavatkozásra, és így hozzájáruljon a lakosság digitális készségeinek fejlesztéséhez.
Ugyanebből az indíttatásból üzemelteti az IVSZ a digitaliskeszsegek.hu oldalt is, ahol számos kurzus, esemény vagy épp pályázat megtalálható a készségfejlesztéssel kapcsolatban. Augusztus 29-én egy olyan webináriumot is szervez a szövetség, amely tanároknak nyújthat segítséget a generatív mesterséges intelligencia oktatásban való használatához. A webináriumon az érdeklődők megismerhetik, hogyan lehet az órai anyagokat gyorsan személyre szabni a mesterséges intelligencia segítségével, milyen módon támogathatja az MI a diákokat a vizsgára való felkészülés során, illetve hogyan segítheti az MI a tanárokat új, interaktív tanulási platformok kialakításában.
“Az IT Fitneszteszt tavalyi eredményeiből is az látszott, hogy mind az általános, mind a középiskolás korosztálynál az irodai eszközök használatát és a komplex feladatmegoldást mérő területeken teljesítettek gyengébben a diákok, így ezekre kiemelt figyelmet kell fordítani a jövőben. Emellett általánosságban is emelni kell a diákok digitális készségeinek szintjét, hiszen a teszten mindössze a résztvevők 37,7 százaléka ért el 50 százaléknál jobb eredményt. A digitaliskeszsegek.hu oldal azzal könnyíti a fejlődni vágyók helyzetét, hogy egy helyen gyűjti össze a készségfejlesztéssel kapcsolatos tudnivalókat” – tette hozzá Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.
A digitaliskeszsegek.hu oldal az Európai Unió támogatásával, a CEF-program keretén belül jött létre.
Az IT Fitneszteszt története
Az első IT Fitnesztesztet Szlovákiában rendezték meg 13 évvel ezelőtt az Európai Bizottság “eSkills Week” kampányának keretében. Az elmúlt 12 évben, a projekt V4-ekre történt kiterjesztése nyomán közel 550 ezren vettek részt a felmérésben, 2014-ben pedig az Európai Bizottság díjazta is a projektet az európai fiatalok digitális írástudásának növelését célzó, átfogó és innovatív megközelítéséért. A 2024-es IT Fitneszteszt az összes visegrádi országban megvalósul a helyi digitális iparági szervezetek – Magyarországon az IVSZ – közreműködésével. A megvalósításban az Európai Bizottság által kezdeményezett Digitális készségek és munkahelyek koalíciójának nemzeti tagjai vállalnak vezető szerepet.
Cikk Information
Website link
Forrás
Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségszint
Középszintű
Emelt szintű