A Digitális Európa program keretében a kulcsfontosságú kapacitású területeken működő szakosított oktatási programok célja, hogy támogassák a felsőoktatási intézmények kiválóságát, világelsővé téve őket a jövő digitális szakembereinek képzésében. E kezdeményezés célja, hogy növelje a fejlett digitális készségekre vonatkozó oktatási kínálat kapacitását, előmozdítva a dinamikus digitális oktatási ökoszisztémákat. Ezek az ökoszisztémák felsőoktatási intézményekből, ipari innovátorokból és kutatási partnerekből álló együttműködések, amelyek vonzzák és megtartják a világ legkiválóbb tehetségeit. A finanszírozott intézkedések hozzá fognak járulni ahhoz a célhoz, hogy az EU-ban 2030-ig 20 millió IKT-szakember álljon rendelkezésre, amint azt a digitális évtized szakpolitikai programja is körvonalazza, és segíteni fog az EU-t jelenleg érintő jelentős digitális készséghiány megszüntetésében.
Területek
A felhívás 10 kiválasztott területen 10 projekt finanszírozására irányul. Így 5 kiválasztott digitális területen fogja támogatni a kulcsfontosságú digitális készségek fejlesztését és bevezetését:
-
Virtuális világok
-
Edge computing
-
Kvantumszámítás
-
Fotonika
-
Robotika és automatizálás
Emellett olyan interdiszciplináris programokat is finanszírozni fog, amelyek célja a zöld digitális készségek elsajátítása a zöld átálláshoz kapcsolódó négy konkrét ágazatban:
-
Mezőgazdaság
-
Közlekedés
-
Megújuló energia
-
Hulladékgazdálkodás
Végül a 10 kiválasztott terület közül utolsóként támogatni fogja a fejlett digitális készségek elsajátítását célzó programokat a kormány és az állami szektor számára.
Várható eredmények
A projektektől a következő eredmények elérését várják:
-
Felsőoktatási intézményekből, kutatószervezetekből, vállalkozásokból és más érdekelt felekből álló konzorciumok oktatási programokat és önálló modulokat terveznek és kínálnak a fejlett digitális készségek területén a fejlett digitális technológiák fejlesztői és felhasználói számára.
-
A felsőoktatási intézményeket digitális megoldásokkal, berendezésekkel és infrastruktúrával korszerűsítik, különös tekintettel az informatikai rendszerek interoperabilitására.
-
A hallgatókat ösztöndíjakkal (oktatási programokban és gyakornoki programokban való részvételhez) vagy egyéb pénzügyi és támogatási intézkedések révén támogatják.
-
Strukturális és fenntartható partnerségek jönnek létre a konzorcium tagjai között.
Támogathatósági kritériumok
-
A pályázatot legalább 4 különböző országból származó minimum 6 független szervezetből álló konzorciumnak kell benyújtania.
-
A konzorciumnak erősen ajánlott legalább három felsőoktatási fokozatot odaítélő felsőoktatási intézményt, legalább két ágazati partnert és legalább egy további független kutatószervezetet/hub-ot vagy kompetencia-/kiválóközpontot bevonnia.
-
Támogatható országok: az uniós tagállamok és a Digitális Európa programhoz társult országok
Finanszírozás
-
Teljes költségvetés: legfeljebb 55 millió EUR
-
A finanszírozott projektjavaslatokszáma: legfeljebb 10 projekt
Idővonal
A pályázati felhívást 2024. július 4-én nyitják meg, a pályázatok benyújtásának határideje pedig 2024. november 21., közép- európai idő szerint 17 óra.
Következő események
2024. július 5-én, közép-európai idő szerint 10.00 órakor kerül megrendezésre egy dedikált Info Day és Pitching rendezvény. További információ itt található.
Finanszírozási lehetőség Information
Website link
Speciális oktatási programok a kulcsfontosságú kapacitásterületeken - Digitális Európa Program
Digitális készségszint
Középszintű
Emelt szintű
Digitális szakértő
Digitális technológia/szakosodás
Virtuális valóság
Kvantumszámítástechnika
Digitális készségek
Földrajzi terület - Ország
Kezdeményezés típusa
Iparági területe az oktatásnak és képzésnek
Célcsoport
Digitális készségek az oktatásban.
Célcsoport
Felsőfokú oktatásban részt vevő személyek (EKKR 7)
Felsőfokú oktatásban részt vevő személyek (EKKR 8)