Az IVSZ a Digitális Készségek a Munkahelyekért koalíció vezetőjeként és a digitális készségek fejlesztése mellett már hosszú évtizedek óta hangját hallató szervezetként számos uniós és hazai kezdeményezésben, projektben részt vesz.
A Visegrádi országok digitális átállásért dolgozó szövetségei több évvel ezelőtt egy informális szervezetbe tömörültek annak érdekében, hogy rendszeresen egyeztessenek arról, hogyan lehetne hatékonyabban támogatni a digitális átállást és az ahhoz szükséges digitális készségek fejlesztését. A DigitalV4 együttműködés egyik fontos pillérét az egymás jó gyakorlatainak az átvétele képzi.
Az első jó gyakorlat átadás az IT Fitnesztesztre fókuszált, mely a Szlovák Digitális Készségkoalíció egyik, több mint 10 éve futó kezdeményezése, mellyel a diákok gyakorlati digitális készségeit lehet felmérni.
A teszt azért volt kiemelten érdekes az IVSZ számára, mert nem létezett akkoriban semmilyen átfogó digitális készségteszt, mellyel a diákok gyakorlati digitális készségeit lehetett volna felmérni és képet kapni róla. Így ebbe, a hiánypótló kezdeményezés való bekapcsolódás kapcsán kérdés nem merült fel.
A 2021-ben megkezdődött egyeztetések eredményeként a 4 szervezet közös pályázatot nyújtott be 2021-ben a Visegrádi Alaphoz, mely a pozitív elbírálást követően támogatást biztosított az IT Fitneszteszt 4 országra való kiterjesztéséhez 2022-ben.
A teszt elsősorban az általános iskola végzős, illetve a középiskolák diákjainak a gyakorlati digitális készségeit méri fel. A teszt az általános iskolai korosztály számára 20, míg a középiskolások számára 25 kérdésből áll. A
kérdések a DigComp kompetenciarendszernek megfelelően 5 területen mérik fel a diákok digitális készségeit, melyek a következők:
I. Internet
II. Biztonság és számítógépes rendszerek
III. Komplex feladat megoldás
IV. Irodai eszközök
V. Kollaboratív eszközök és közösségi hálózatok
A tesztet a magyar diákok az IVSZ lokalizációs munkájának köszönhetően magyarul tölthetik ki, míg a hazánkban élő és Magyarországon iskolába járó külföldi diákok csehül, lengyelül, szlovákul, ukránul és angolul is kitölthetik a tesztet.
A teszt kitöltéséhez folyamatos support-ot biztosított az IVSZ, így, ha egy tanárnak kérdése merült fel a lebonyolítás kapcsán, akkor gyorsan juthatott hozzá hatékony segítséghez. Számos tájékoztató videó is elkészült, ami például abban segítette a tanárokat, hogy hogyan hozhatnak létre virtuális osztályt a portálon annak érdekében, hogy a diákok teszteredményeit nyomon tudják követni. Sok tanár élt 2023-ban ezzel a lehetőséggel, mely jól mutatja, hogy az egyedi eredmények megismerésében és a diákok az alapján való támogatásában mennyire érdekeltek a tanárok.
Az első évben, 2022-ben, közel 5000 kitöltés érkezett a magyar diákoktól a két tesztkategóriában, melyet 2023-ban sikerült megduplázni. Az eredmények jól láthatóan összefüggenek azzal, hogy a teszt kezd beépülni a tanárok tudatába és már számolnak is a tesztelési lehetőséggel és akár a nyereményjátékkal is, melyen az iskolák is értékes ajándékokat nyerhettek.
A 2023-as tesztről készült összefoglaló jelentés a napokban készült el, melyből átfogó képet lehet kapni a 2023-ban már 5 országban (V4 és Ukrajna) lebonyolított tesztről.
A 2024-es tesztre való előkészületek már javában folynak, ahol továbbra is az együttműködés kap hatalmas szerepet. A tapasztalatok egymással való megosztása, információ arról, hogy mely országban milyen kommunikációs kampánnyal sikerül jobban vagy kevésbé hatékonyan bevonni az iskolákat és diákokat a tesztelésbe, fontos segítség egymás számára.
A 2024-es IT Fitneszteszt április közepén nyílik meg ismét 5 országban és a diákok, és akár a magukban kellő bátorságot érző felnőttek, október 31-ig tudják 6 nyelven kitölteni a tesztet. A diákok és tanárok idén is értékes ajándékokért szállhatnak versenybe, mely motivációs eszköz a tapasztalatok szerint minden résztvevő országban hozzájárult a növekvő kitöltésszámhoz.
Jelen jó gyakorlat nem az IT Fitnesztesztet szándékozik jó gyakorlatként bemutatni, hiszen az már egy korábban, a szlovák koalíció által bemutatott jó gyakorlat. A most bemutatott jó gyakorlat a nemzetközi kiterjesztést és
együttműködést hivatott bemutatni és hangsúlyozni, hiszen enélkül továbbra is csak Szlovákiában lenne elérhető az IT Fitneszteszt.
Jó gyakorlatok Information
Szerző
Website link
IT Fitneszteszt
Célcsoport
Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségszint
Középszintű
Földrajzi terület - Ország
Cseh Köztársaság
Szlovákia
Lengyelország
Ukrajna